Trening

24lis, 2019

Trening
Regularne ćwiczenie fizyczne zapewnia:

poprawę samopoczucia i stanu emocjonalnego,
dotlenienie tkanek (co wpływa na kreatywność),
zwiększenie witalności, energii i wigoru,
przyspieszenie tempa przemiany materii i spalania kalorii,
podniesienie samooceny,
poprawa zdrowia,
poprawa ogólnej sprawności,

Co daje nam trening:

wzrost zysków
zmniejszenie absencji
zmiana stylu życia
wyższa retencja
lepsza motywacja
większa witalność i energia
zmniejszenie kosztów leczenia
pomoc w osiągnięciu swoich celów
wzrost motywacji i zaangażowania w pracę
dodatkowa forma wynagrodzenia dla pracowników
Wyznaczanie celu treningowego

Każdy z nas ma inne potrzeby odnośnie treningu i zmian w swoim ciele. Dlatego musimy podchodzić indywidualnie do każdej osoby. Jedną z metod jest wypełnienie „Kwestionariusza medycznego” , który wyznacza nam cele treningowe. Przykład poniżej:

Pomiary masy i składu ciała

Następną metodą wyznaczania celów jest pomiary masy i składu ciała. Jest wiele metod pomiaru tkanki tłuszczowej, jednak najbardziej popularnym sposobem jest właśnie pomiar za pomocą Tanity. Tanita jest to specjalna waga, która przepuszcza przez nasze ciało impuls elektryczny. Im więcej mamy elektrod, tym dokładniejszy będzie pomiar. Impuls ten jest kompletnie nieszkodliwy – chociaż kobiety w ciąży oraz osoby z rozrusznikiem serca nie mogą korzystać z tej metody. Na podstawie bioimpedancji naszych tkanek, czyli ich oporu elektrycznego, waga jest w stanie ocenić wszystkie parametry.

Pomiary obwodów

Paweł Poręba uczestnik Wyspy przetrwania, fot. Piotr Filutowski
Zarówno w redukcji tkanki tłuszczowej jak i budowie masy mięśniowej. To po obwodzie możemy najlepiej stwierdzić przyrost lub spadek masy mięśniowej i tkanki tłuszczowej.

Cele sprawnościowe:

Każdy trening sprawia, że jesteśmy coraz bardziej sprawni. Powinniśmy sobie wyznaczyć cel sprawnościowy np. wykonać 30 pompek, podciągnąć się 10 razy na drążku, czy też podnieść 100 kg w martwym ciągu lub przebiec maraton.

Pytania:

O czym musisz pamiętać, by trening przynosił jak najlepsze rezultaty?

Musisz pamiętać o tym, żeby ćwiczenia były dobrane pod konkretny cel. Jeśli chcesz zbudować masę, mięśniową to musi mieć trening i dietę dobrany pod tym kontem. Jeśli pragniesz zwiększyć sprawność to trening funkcjonalny, wydolność- aerobowy, siłę np. crossfit-owy. Nikt nie jest ekspertem od wszystkiego, “jeśli ktoś jest od wszystkiego to jest od niczego”. Więc najlepiej trening dostosuje trener indywidualny, nie ma “złotego środka na wszystko” więc zapraszam do indywidualnych zapytań, rozpatrzę każdą sprawę indywidualnie.

Co zrobić, gdy nie widzisz zadowalających efektów swoich treningów? Czy prawidłowym podejściem jest po prostu metoda „ćwiczyć więcej i ciężej”?

Nie jest to prawidłowa metoda. Czasem problem tkwi gdzieś indziej, może o być przede wszystkim problem z odżywianiem. Przy treningu dieta to połowa sukcesu, a czasem i więcej w zależności od typu budowy człowieka. Gdy nie widzisz efektów to najpierw zastanów się czy jesz odpowiednio, czy masz dobrze zbilansowaną kaloryczność pod kątem wyznaczonego celu. Czy jest odpowiednia ilość i zachowane odpowiednie proporcje poszczególnych makroskładników. Jeśli z dietą jest w porządku to przejdź do treningu. Jeśli wykonujesz te same ćwiczenia długi czas to zmień je, aby dostarczyć mięśniom nowe bodźce. Pamiętaj też o progresywnym zwiększaniu obciążeń treningowych, aby czuć zmęczenie po treningu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *